Ми працюємо: 886 днів

Гаряча лінія: +38 (096) 588-11-88 Антикорупційний телефон КМДА FaceBook Электронная почта

ЧИ ВДАСТЬСЯ ОБИРАТИ КЕРІВНИКІВ КП НА ЗАСАДАХ ПРОЗОРОСТІ ТА ПІДЗВІТНОСТІ?

Вівторок, 18 Липень, 2017

Громадськість рекомендує зробити конкурсні відбори керівників комунальних підприємств більш прозорими та відкритими

 

За результатами попереднього моніторингу стану реалізації Положення про конкурсний відбір, експерти визначили перелік основних недоліків роботи конкурсних комісій.

 

З 1 вересня 2016 року Київ став першим містом України, де керівників комунального господарства обирають за результатами відкритого конкурсу. Саме таке рішення прийняла Київрада за ініціативи громадськості в липні 2016 року, затвердивши Положення про конкурсний відбір керівників комунального господарства. З того часу кожен керівник комунального підприємства, від «Київпастрансу» до районного комунального підприємства по утриманню зелених насаджень, має призначатись міським головою із кандидатів, відібраних за результатами відкритого конкурсу. Для проведення таких конкурсів за ініціативи відповідного структурного підрозділу, якому підпорядковується КП, має бути створено конкурсну комісію.

До складу комісії мають право увійти представники громадськості, що забезпечує додатковий інструмент громадського контролю та впливу громади на рішенні міської влади. Однак в ході реалізації норм Положення та вже на перших етапах конкурсного відбору виявилися недоліки як в самому документі, так і в процедурі проведення відбору. Для вивчення та аналізу реалізації Положення про конкурсний відбір експерти групи «РПР-Київ», Transparency International Україна, ГО «Разом проти корупції», члени Антикорупційної ради при Київському міському голові розпочали проект моніторингу проведення конкурсів на посади керівників комунальних підприємств.

 

«Ми ставили завдання побороти існуючу систему непрозорості, непідзвітності процедури призначення директорів комунальних підприємств. Нам вдалося спільно із КМДА розробити та затвердити Положення про конкурсний відбір керівників КП. Зараз ми маємо моніторити процес імплементації нових правил гри. На жаль, спостерігається пасивна позиція КМДА в оперативному впровадженні нового механізму», - зазначила Олеся Архипська, координатор проекту моніторингу, експерт «РПР-Київ» та Transparency International Україна.

 

Більш детально про недоліки в роботі вже створених конкурсних комісій розповів Володимир Брущенко, заступник голови Антикорупційної ради при Київському міському голові, член двох конкурсних комісій. За словами експерта, існує дві основні проблеми в роботі комісій – небажання членів комісій брати відповідальність за обрання кандидатів на посади керівників та невизначеність алгоритму роботи самих комісій.

 

«В Положенні не прописаний послідовний алгоритм визначення кандидатів на посаду керівника КП. Комісія має з числа претендентів обрати двох. Добре. А якщо більше двох набрали однакову більшу кількість голосів — що робити? А якщо тільки один кандидат отримав кворум голосів — то як бути? За якими критеріями оцінювати конкурсні пропозиції кандидатів, за якими — співбесіди? Всі ці питання має прогнозувати комісія і визначати (заздалегідь!) послідовність дій у регламенті комісії», - зазначив Володимир Брущенко, член конкурсної комісії при КП «Київський міський туристично-інформаційний центр» та постійно діючої конкурсної комісії при Департаменті житлово-комунальної інфраструктури.

 

Щодо проблеми небажання членів комісій брати на себе відповідальність за результати роботи, експерт навів ситуацію із конкурсною комісією при «Київському міському туристично-інформаційному центрі. За результатами своєї роботи конкурсна комісія, замість двох, обрала чотирьох претендентів на посаду директора КП, тим самим порушивши норми Положення про конкурсний відбір.

В той же час Володимир Брущенко звернув увагу на важливість появи такого інструменту громадського впливу на роботу влади як конкурсні комісії. За словами експерта, саме конкурсні комісії дозволяють впливати на кадрову політику в комунальному господарстві столиці та на роботу самих комунальних підприємств.

 

«Участь у конкурсних комісіях - це механізм безпосереднього впливу на якість життя громадян. Послуги, які надаються комунальним сектором столиці, надаються  саме комунальними підприємствами. Тому вибір керівників таких підприємствдуже впливовий інструмент в руках громади», - наголосив Володимир Брущенко.

 

З початку дії Положення в Києві було створено 8 конкурсних комісій, до яких делеговані представники громадських організацій. До шістьох конкурсних комісій були делеговані представники громадських організацій, однак рішення про створення самих комісій немає.

В той же час у експертів викликає занепокоєння практика обходу норм Положення про конкурсний відбір міською владою. Ціла низка комунальних підприємств, особливо такі важливі для міста підприємства як «Київтранспарксервіс», «Київреклама», тривалий час керуються виконуючими обов’язки, яких призначає та звільняє особисто міський голова без конкурсну та погодження із громадськістю. Так, в КП «Київтранспарксервіс» з грудня 2016 року вже втретє поспіль змінюється в. о., але конкурс на посаду директора досі не оголошено.

 

В забезпечені дотримання міською владою нових правил обрання керівників КП значну роль має грати громадськість, про що на брифінгу зазначила Оксана Величко. За словами експерта, громадськість має активніше поширювати інформацію про конкурси, брати участь у роботі комісій та в якості кандидатів на керівництво КП. Для прикладу була наведена робота команди проекту, члени якої регулярно висвітлюють засідання конкурсних комісій та перебіг самих конкурсів на сторінках сайту Антикорупційної ради та в соціальних мережах. Експерти постійно збирають інформацію від членів комісій про порушення в роботі комісії, зловживання чи затягування процесу конкурсного відбору.

 

«Ми очікуємо, що представники громадськості, яким не байдужа та чи інша галузь комунального господарства столиці, будуть долучатися до роботи конкурсних комісій», - зазначила Оксана Величко, менеджер групи «РПР-Київ», член Антикорупційної ради при Київському міському голові.

 

На даному етапі експерти рекомендують:

 

- структурним підрозділам КМДА: своєчасно створювати комісії для конкурсного відбору керівників комунальних підприємства;

 

- громадськості: активніше долучатися до участі у конкурсних комісіях;

 

- членам конкурсних комісій: збирати та аналізувати випадки порушень в роботі комісій, причини затягувань та саботування роботи комісій. На базі отриманої інформації надати свої пропозицій щодо змін в Положення про конкурсний відбір. Чітко слідувати вимогам Положення про конкурсний відбір керівників КП та заздалегідь визначати для себе алгоритм дій (в регламенті), який дозволить завершити роботу комісії обранням двох кандидатів на посаду керівника КП;

 

- представникам громадськості, які увійшли у склад конкурсної комісії: поширювати інформацію про конкурси з метою забезпечення більшої конкурентності.      

 

Виконавці проекту та експерти з «РПР-Київ», ГО «Разом проти корупції», Transparency International Україна, Антикорупційної ради при Київському міському голові надалі забезпечуватимуть громадський моніторинг виконання рішення про конкурсний відбір.

 

Про проект:

Ініціатива з моніторингу призначення керівників комунальних підприємств за конкурсом реалізовується в рамках проекту «Більше фактів для діалогу», який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR Ukraine) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів в співпраці з Антикорупційною радою при Київському міському голові.

 

Чекаємо на Вас:

Наша сторінка у Facebook

Слідкуйте за нами

Пошук

Зворотній зв’язок

Будь ласка заповніть форму і найближчим часом ми зв’яжемось з Вами