Ми працюємо: 886 днів

Гаряча лінія: +38 (096) 588-11-88 Антикорупційний телефон КМДА FaceBook Электронная почта

Про пайову участь

Понеділок, 07 Листопад, 2016

Депутати бюджетної комісії Київради вирішують долі мільйонів гривень, які забудовники зобов’язані сплачувати до бюджету міста у якості пайової участі.

 

Вже на найближчому пленарному засіданні Київради може бути розглянутий новий порядок розрахунку та сплати пайової участі. Документ під назвою «Тимчасовий порядок залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва» був розроблений за участі громадськості та експертів та має на меті кардинально змінити діючі правила у сфері пайової участі. На підтримку документу виступила Антикорупційна рада при Київському міському голові, члени якої на засіданні ради 13 червня 2016 року підтримали проект Тимчасового порядку.  Не зважаючи на протидію з боку противників документу, численні затягування його розгляду у профільній комісії Київради, наступним пунктом призначення цього документу стане сесійна зала Київради.

 

Що таке «пайова участь» та навіщо Києву потрібен новий порядок її розрахунку та сплати?

 

Пайова участь – це обов’язковий внесок, який  замовник (інвестор) будівництва має сплатити до бюджету міста Києва на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури  міста.  Гроші, отримані від забудовника, потрапляють до міського бюджету та спрямовуються на будівництво об’єктів соціальної інфраструктури (шкіл, садочків, лікарень та інших).

 

Питання пайової участі врегульовано законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, у якому визначено, що кожен замовник, «який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов’язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту». Суму, порядок розрахунку та сплати замовником пайової участі визначає місцева влада, до бюджету якої надходять кошти.

 

У Києві ще в 2010 році було прийнято Порядок визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва. Цей документ регулює розрахунок, сплату та, більше того, звільнення від сплати пайової участі забудовників чи інвесторів будівництва в Києві. Саме питання звільнення від сплати пайової участі ставить під сумнів законність всього документу.

 

 Справа в тому, що хоча в законі «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що «порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування», але робиться це «відповідно до цього Закону» (ст. 40 Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту). В тексті цього закону немає жодної згадки про звільнення від сплати пайової участі. Законом передбачені випадки зменшення розміру пайової участі та незалучення до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, а саме, коли: 

 

 • ведеться будівництво на замову органів державної влади та місцевого самоврядування;
 • будуються соціальні заклади, як то школи, медичні заклади і так далі;
 • будується соціальне житло;
 • будується індивідуальне житло площею до 300 кв. м;
 • будуються об’єкти комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
 • будуються об’єкти замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
 • будуються об’єкти на Євро-2012 року;
 • будуються об’єкти інженерної, транспортної інфраструктури, об’єктів енергетики, зв’язку та дорожнього господарства (крім об’єктів дорожнього сервісу);
 • будуються об’єкти у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.

 

І жодної умови для звільнення від сплати пайової участі!

 

 Всупереч цьому у порядку, який діє вже впродовж 6 років у Києві, спеціально прописаний окремий пункт про звільнення від сплати пайових внесків. Тобто із врахуванням розширеного у порівнянні із зазначеним у законі переліку випадків незалучення до пайової участі, столична влада в особі Київради може звільняти від пайової участі за власним бажанням.

 

«Рішення про звільнення забудовника від сплати пайової участі приймає Київська міська рада за поданням постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку після визначення Управлінням розміру пайової участі», - пункт 4.11 «Порядку визначення розмірів пайової участі забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста м. Києва».

 

Ця процедура звільнення є фактично протизаконною, а право бюджетної комісії Київради визначати хто сплачуватиме у бюджет міста пайову участь, а хто буде позбавлений такого обов’язку, викликало не раз нарікання з боку громадськості.

 

«​​Законом не передбачена така категорія як звільнення від пайової участі. Таким чином, на мій погляд, відсутні законодавчі засади для прийняття рішення будь-ким, включаючи Київську міську раду про звільнення певних забудовників від здійснення цього сплати. Під час офіційних зустрічей ми часто чуємо від «прихильників» звільнення аргументи про виключні випадки або розумні підстави, коли забудовнику необхідно дозволити не платити пайову участь. Проте не є зрозумілими ані характеристики цих виключних випадків, ані взагалі який зміст включає в себе ця категорія - “розумні підстави”. Фактично ж йдеться про вибірковий підхід, коли за незрозумілих причин депутатами приймається рішення, яке дозволяє певним забудовникам заощадити кошти та отримати конкурентні переваги. Тому я наголошую на тому, що звільнення від пайової участі є, по-перше, процедурою незаконною, по-друге, такою, що містить високі корупційні ризики», - Володимир Брущенко, заступник голови Антикорупційної ради при Київському міському голові.

 

До цього варто додати також той факт, що у бюджетної комісії Київради є і свої улюбленці, які найчастіше позбавлялися від сплати пайової. Так, згідно інформації про звільнення забудовників від сплати пайової участі у розвитку інфраструктури міста за період 2011 - І півріччя 2016 років (в Додатку), найчастіше від пайової звільняли КП «Житлоінвестбуд-УКБ» (4 рази). Серед щасливчиків неодноразово опинялися і такі компанії, як КП «Спецжитлофонд» (2 рази) та ТОВ «ТМО «Ліко-Холдінг» (2 рази).

 

Про механізм боротьби із звільненням відсплати пайової 

 

Для того, щоб змінити ситуацію, група експертів за участі громадськості розробила новий порядок розрахунку та сплати пайової участі («Тимчасовий порядок залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва»). 

 

Цей документ пропонує кілька революційних інновацій у сфері пайової участі.

 

-           Знижена ставка пайової участі для нежитлових забудов з 10% від кошторисної вартості будівництва до 4%. Ставка буде однакова як для житлових, так і для нежитлових забудов.

-           Вилучена з Порядку непередбачена законом процедура звільнення забудовників від сплати пайової участі;

-           Спрощення формули розрахунку пайової участі та процедури сплати через можливість  on-line подачі документів;

-           Бюджетна комісія Київради не зможе впливати на рішення щодо пайової участі тих чи інших забудовників.

 

Всі, і КМДА, і Антикорупційна рада, і депутати Київради підтримують новий порядок сплати пайової участі. Всі, крім профільної постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку. Членами цієї комісії неодноразово переносився розгляд документу під різними приводами. Коли ж комісія нарешті розглянула Тимчасовий порядок (засідання відбулося 18 жовтня 2016 року), то депутати, не набравши необхідної кількості голосів на підтримку однієї правки, провалили весь проект рішення. Ця правка, яку пропонували додати до порядку члени бюджетної комісії, зберігала за Київрадою право за власним рішенням звільняти забудовників (інвесторів) від сплати пайової участі.  У разі її внесення в документ, Тимчасовий порядок фактично позбавлявся своєї головної місії - зробити для всіх забудовників рівні та прозорі умови розрахунку та сплати пайової участі.  

Не зважаючи на провал проекту рішення профільною комісією, Тимчасовий порядок все ж таки буде винесено на сесію Київради.

 

Довідка:

 

Пайова участь в Києві - це одна із найбільш корупційних сфер. Діючий порядок розрахунку та сплати пайової участі створює такі корупційні ризики:

 1. Сума пайової участі розраховуються  за складною формулою, яка нараховує 27 сторінок критеріїв та різноманітних складових. І чиновник може за один і той самий об’єкт нерухомості нарахувати різні суму пайової, від кількох сотень тисяч до кількох десятків мільйонів гривень.
 2. Окремі забудовники можуть звільнятися бюджетною комісією Київради від сплати пайової участі під різними приводами.
 3. Бюджетна комісія за діючим Порядком вирішує, хто із забудовників залучається (кому зменшується розмір) до сплати пайової участі, а хто ні. 
 4. Процедура нарахування і сплати пайової участі складна та тривала та може тривати місяцями, а відповідно до законодавства,  забудовник не має права здавати побудований об’єкт в експлуатацію без сплати пайової участі.  

Чекаємо на Вас:

Наша сторінка у Facebook

Слідкуйте за нами

Пошук

Зворотній зв’язок

Будь ласка заповніть форму і найближчим часом ми зв’яжемось з Вами